Jak dożyć setki?

Składając życzenia mówi się albo śpiewa: „STO LAT!”?‍??‍? Z przyjemnością takie życzenia przyjmujemy, wszak każdy chce żyć jak najdłużej.

Zastanawialiście się kiedyś jak żyć, by faktycznie dożyć tych stu lat i to w zdrowiu?

Zdecydowanie mogę zarekomendować zwyczaje wspierające zachowanie dobrego zdrowia i długiego życia opisane w książce „Niebieskie strefy. Sekrety długowieczności” Dana Buettnera.

?Niebieskie strefy to miejsca na świecie zamieszkane przez wyjątkowo dużą liczbę ludzi żyjących długo i zdrowo, skupiska stulatków.

Obliczono, że mieszkańcy tych stref mają trzy razy większe szanse niż inni ludzie, by dożyć stu lat!

?Opisane Niebieskie Strefy to : Sardynia (Włochy), Okinawa (Japonia), Loma Linda (Kalifornia, USA), Półwysep Nicoya (Kostaryka), Ikaria (Grecja).

Nie musimy się tam przeprowadzać (choć zapewne byłoby miło ?), by zwiększyć swoje szanse na dłuższe i zdrowsze życie.

Autor książki wraz z zespołem ekspertów podjął się próby zidentyfikowania poszczególnych elementów stylu życia, które wyjaśnią na czym polega fenomen długowieczności. Poszukiwał również wspólnego mianownika – takich nawyków, które występują we wszystkich tych społecznościach.

I okazuje się, że można wyróżnić takie zwyczaje sprzyjające zdrowiu i długowieczności – zostały one nazwane przez Buettnera esencją zdrowia i przepisem na długowieczność.

Jaki to przepis?

Autor książki proponuje kilka wskazówek co do stylu życia, opartych na wiedzy i doświadczeniu stulatków z Niebieskich Stref, które dostosował do zachodnich realiów:

?Zadbaj o naturalny ruch.

Wcale nie chodzi o wyczynowe uprawianie sportów czy chodzenie na siłownię, ale o regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności, która może wynikać z codziennych zadań.

Dobrym pomysłem będzie spacerowanie, zwłaszcza szybki marsz.

Można wykorzystywać każdą okazję do tego, by chodzić pieszo, np. wyjście do sklepu, droga do pracy, „chodzone” spotkanie ze współpracownikami.

Ciekawym pomysłem jest „utrudnianie” sobie codzienności, czyli pozbywanie się z życia udogodnień powodujących bierność, np.  wybór schodów zamiast windy czy ręczne obsługiwanie telewizora zamiast używania pilota.

Wybierając zajęcia sportowe, warto wybrać taką formę ruchu, która sprawia nam przyjemność, zamiast zmuszania się do nielubianej formy ćwiczeń.

?Jedz zdrowo.

Ważne jest stałe ograniczenie kalorii do 80% normy (zamiast doraźnych diet odchudzających). Chodzi o to, by zjadać na tyle dużo, żeby zaspokoić głód, ale na tyle mało, by najeść się do syta.

Istotne będzie również tzw. uważne jedzenie – pełne skupienie się na posiłku i czynności jedzenia, wolne tempo jedzenia, delektowanie się spożywaną potrawą przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów.

Należy oczywiście jeść zdrowo, bez sięgania po fast foody, unikać mięsa i przetworzonego jedzenia, słonych przekąsek i słodkich napojów.

Z obserwacji życia stulatków Niebieskich Stref wynika również, że spożycie mięsa było u nich ograniczone. Składnikiem każdego posiłku były natomiast warzywa (uprawiane samodzielnie lub od lokalnych hodowców). Z tych dwóch dobrych praktyk również śmiało można skorzystać.

?Napij się wina.

Serio? Tak, ale uwaga, chodzi o niewielką ilość! Wino przyczynia się do utrzymania tętnic w dobrej kondycji, przez co obniża ryzyko chorób serca, łagodzi też skutki przewlekłego stanu zapalnego. Jednocześnie alkohol ma szkodliwy wpływ na mózg, wątrobę i inne organy, więc należy zachować ostrożność i umiar. Kieliszek wina do posiłku raz na jakiś czas będzie odpowiednią porcją.

?Znajdź swój cel życiowy.

Ważne, by mieć w życiu coś, co sprawia, że warto się budzić każdego dnia i nadaje istnieniu głębszy sens. Poczucie celu chroni bowiem przed stresem i zmniejsza ryzyko wielu chorób.  Cel życiowy może wynikać z pracy albo hobby , co prowadzi do stanu „flow”: całkowitego zaangażowania się w daną aktywność, radości i spełnienia. Ale może też być związane po prostu z pragnieniem, by zobaczyć jak dorastają dzieci i wnuki.

?Zwolnij.

Nieustanny pośpiech i życie w biegu powodują utratę najważniejszych chwil w życiu czyli teraźniejszości.

Życie w ciągłym stresie to przewlekły stan zapalny, który wpływa na powstawanie lub aktywację wielu chorób oraz wiąże się ze starzeniem organizmu. Brak pośpiechu to z kolei recepta na  redukcję stresu i wewnętrzny spokój, wyciszenie się.

Warto zachować uważność, być „tu i teraz” i dostrzegać bieżącą chwilę z pełną obecnością.  Rekomendowaną praktyką może być tutaj regularna praktyka medytacji.

?Dbaj o duchowość.

Okazuje się, że stulatkowie z Niebieskich Stref są pełni wiary i przynależą do wspólnot religijnych. Według  badań życie duchowe prowadzi do zdrowia i dobrostanu poprzez to, że osoby wierzące rzadziej przejawiają niezdrowe zachowania, a częściej prowadzą zdrowy tryb życia.

Modlitwa, podobnie jak medytacja, łagodzi stres , a udział we mszy poprawia samopoczucie.

?Dbaj o rodzinę.

Więzi z bliskimi są dla opisywanych w książce stulatków największą wartością. Nic dziwnego – rodzina nadaje poczucie celu, przynależności i miłości. Dzieci i wnuki stulatków z Niebieskich Stref dbają i opiekują się starszymi członkami rodziny, co wpływa na zdrowie i komfort życia seniorów.

Chcąc żyć dłużej i zdrowo warto zawczasu zainwestować czas i energię w rodzinę, to rodzina – dzieci, rodzice, partner życiowy  –  powinna być na pierwszym miejscu.

Dobrze jest spędzać jak najwięcej czasu razem, w pełnej uważności, wypracować rytuały rodzinne, razem obchodzić ważne święta i uroczystości, dbać o integrację pokoleń.

?Otaczaj się ludźmi i dbaj o przyjaciół.

Poza więziami rodzinnymi, istotne jest by posiadać więzi społeczne, otaczać się innymi ludźmi, najlepiej wyznającymi te same wartości.

Według badań osoby tworzące silniejsze więzi społeczne żyją dłużej. Posiadanie przyjaciół kompensuje nawet brak partnera życiowego.

Dlatego warto dać się poznać i polubić, a następnie pielęgnować te znajomości, bo to zaprocentuje.

To proste, ale dobre rady – co ważne oparte nie tylko o obserwację stulatków, ich wiedzę i doświadczenie życiowe, ale też o badania naukowe. Mogą pomóc dożyć w zdrowiu sędziwego wieku i w tym, by starość była aktywna i pogodna.

Chyba najważniejszym przesłaniem z książki jest to, że człowiek może w pewien sposób wpływać na długość swojego życia w dużo większym stopniu niż mu się wydaje, według specjalistów może je wydłużyć nawet o 10 lat (w zdrowiu!).

Oczywiście, nikt nie da nam „stuletniej gwarancji”, ale można sprawić, że 100 lat nie będzie tylko pobożnym życzeniem.

Warto porównać swoje życie z listą opisanych nawyków i zastanowić się nad swoimi obecnymi przyzwyczajeniami.

Najprawdopodobniej znajdziemy obszary do zmiany.

Przemyśl więc:

?Od czego zaczniesz, by stworzyć swoją Niebieską Strefę?

?Jakie działania możesz podjąć, by ułatwić innym (rodzinie, znajomym, współpracownikom) życie zgodne z tymi zasadami?

Powodzenia, 100 lat!

Udostepnij