Zrelaksowane serce to zdrowe serce

Dziś, jak co roku w ostatnią niedzielę września, obchodzimy Światowy Dzień Serca.
Uroczystości obejmują promocję aktywnej profilaktyki fizycznej oraz wskazują najważniejsze zagrożenia zdrowia XXI wieku: miażdżycę, nadciśnienie, otyłość, stres i depresję.

Serce pracuje non stop, przez nasze całe życie.  Zapewnia każdej komórce organizmu utlenowaną krew, bogatą w substancje, które umożliwiają pracę wszystkich narządów oraz odbiera z komórek krew zawierającą dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii.

Choroby układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci

Czy wiesz jaki wpływ ma na serce i na układ krążenia stres?

Sercowo – naczyniowa reakcja na stres uruchamiana jest przez współczulną część układu nerwowego oraz glikokortykoidy i polega min. na zwiększeniu częstotliwości bicia serca, wzroście ciśnienia krwi, zwiększonym przepływie krwi w rozszerzonych tętnicach, dzięki czemu mięśnie otrzymują więcej tlenu i glukozy, przy jednoczesnym spadku ukrwienia nieistotnych w chwili stresu układach (typu układ pokarmowy).

Reakcja ta pierwotnie miała umożliwić przetrwanie (walkę lub ucieczkę) – i w sytuacji incydentalnych, nagłych, fizycznych stresorów stanowiących zagrożenie życia była (i nadal jest) adaptacyjna.

Jednak obecnie większość stresorów to tak zwane stresory psychologiczne lub społeczne, o często powtarzalnym lub długotrwałym charakterze.
A organizm każdorazowo reaguje na nie tak jak powyżej.
No i tu zaczyna się nasz największy problem.

Nasze serce i naczynia krwionośne mogą się po prostu szybciej zużyć, jeśli często będziemy je „zmuszać” do tak ciężkiej pracy.

Jednym ze skutków przewlekłego stresu jest nadciśnienie oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych i ich stany zapalne.
Stąd już o krok od miażdżycy, a kiedy ją mamy i ponownie doświadczamy stresu podwyższone ciśnienie krwi zwiększa ryzyko oderwania się blaszki miażdżycowej i zablokowania naczynia – czyli zawału serca (zablokowanie naczynia wieńcowego) lub udaru mózgu (zablokowanie naczynia w mózgu).

Innym schorzeniem będącym konsekwencją stresu jest dusznica bolesna – ból w klatce piersiowej, który wynika z niedokrwienia serca. Wskutek ostrego stresu zatkane częściowo naczynia jeszcze bardziej się zwężają, przez co serce nie otrzymuje wystarczającej ilości glukozy i tlenu.

Niestety, po uszkodzeniu, układ sercowo – naczyniowy nie regeneruje się i  jest bardziej wrażliwy na kolejne stresory.

Dlatego sztuka relaksu, techniki redukujące stres są ważnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia.

Udostepnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email