Dziś, jak co roku w ostatnią niedzielę września, obchodzimy Światowy Dzień Serca.
Uroczystości obejmują promocję aktywnej profilaktyki fizycznej oraz wskazują najważniejsze zagrożenia zdrowia XXI wieku: miażdżycę, nadciśnienie, otyłość, stres i depresję.
Serce pracuje non stop, przez nasze całe życie. Zapewnia każdej komórce organizmu utlenowaną krew, bogatą w substancje, które umożliwiają pracę wszystkich narządów oraz odbiera z komórek krew zawierającą dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii.
Choroby układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci
Czy wiesz jaki wpływ ma na serce i na układ krążenia stres?
Sercowo – naczyniowa reakcja na stres uruchamiana jest przez współczulną część układu nerwowego oraz glikokortykoidy i polega min. na zwiększeniu częstotliwości bicia serca, wzroście ciśnienia krwi, zwiększonym przepływie krwi w rozszerzonych tętnicach, dzięki czemu mięśnie otrzymują więcej tlenu i glukozy, przy jednoczesnym spadku ukrwienia nieistotnych w chwili stresu układach (typu układ pokarmowy).
Reakcja ta pierwotnie miała umożliwić przetrwanie (walkę lub ucieczkę) – i w sytuacji incydentalnych, nagłych, fizycznych stresorów stanowiących zagrożenie życia była (i nadal jest) adaptacyjna.
Jednak obecnie większość stresorów to tak zwane stresory psychologiczne lub społeczne, o często powtarzalnym lub długotrwałym charakterze.
A organizm każdorazowo reaguje na nie tak jak powyżej.
No i tu zaczyna się nasz największy problem.
Nasze serce i naczynia krwionośne mogą się po prostu szybciej zużyć, jeśli często będziemy je „zmuszać” do tak ciężkiej pracy.
Jednym ze skutków przewlekłego stresu jest nadciśnienie oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych i ich stany zapalne.
Stąd już o krok od miażdżycy, a kiedy ją mamy i ponownie doświadczamy stresu podwyższone ciśnienie krwi zwiększa ryzyko oderwania się blaszki miażdżycowej i zablokowania naczynia – czyli zawału serca (zablokowanie naczynia wieńcowego) lub udaru mózgu (zablokowanie naczynia w mózgu).
Innym schorzeniem będącym konsekwencją stresu jest dusznica bolesna – ból w klatce piersiowej, który wynika z niedokrwienia serca. Wskutek ostrego stresu zatkane częściowo naczynia jeszcze bardziej się zwężają, przez co serce nie otrzymuje wystarczającej ilości glukozy i tlenu.
Niestety, po uszkodzeniu, układ sercowo – naczyniowy nie regeneruje się i jest bardziej wrażliwy na kolejne stresory.
Dlatego sztuka relaksu, techniki redukujące stres są ważnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia.