Bierzesz?
Zanim się obruszysz za to pytanie odpowiedz na kolejne: Czy jesteś przekonany, że problem uzależnień Cię nie dotyczy?
Dzień bez alkoholu, bez papierosa, zapobiegania narkomanii…to wszystko w kalendarium w najbliższym miesiącu.
Ale ja nie pytam o te używki. Pytam o uzależnienie od STRESU, a będąc bardziej precyzyjnym od hormonów uwalnianych w trakcie reakcji stresowej – ADRENALINY i ENDORFIN.
Sytuacja stresu mobilizuje cały organizm do walki lub ucieczki, wyrzut adrenaliny powoduje napływ energii, to właśnie dzięki niej możesz działać na najwyższych obrotach, nie czując senności czy głodu.
Uwalniane równolegle endorfiny, czyli wewnętrzna morfina, sprawiają, że ewentualne odczucia bólowe słabną. Możesz za to doświadczać podekscytowania, przyjemności, a nawet euforii. Poczuć się wspaniale, jak po zażyciu narkotyku.
Jak działa ten mechanizm uzależnienia? Po pierwsze, mózg zapamiętuje wszystkie przyjemne doznania związane z wydzielaniem endorfin i dąży do ponownego ich doświadczania. Po drugie, długotrwały stres, powoduje, że nadmierna stymulacja adrenaliną staje się normą, a jej brak odczuwany jest jako nudny i rozczarowujący, więc pojawia się uzależnienie od bodźców powodujących jej uwalnianie (a więc min. od stresorów).
Sprawdź czy problem Cię dotyczy – pobierz kwestionariusz autodiagnozy: