Nawet Barbie medytuje…

Barbie Vlog

Poranna medytacja to najważniejszy rytuał, od którego Barbie zaczyna każdy swój dzień. A jaki jest Wasz poranek? Uprawiacie jogę, biegacie, a może medytujecie? Same czy z córkami? Czekamy na Wasze komentarze!Więcej odcinków #BarbieVlog znajdziecie tutaj ? http://bit.ly/2vfk1bL

Opublikowany przez Barbie Środa, 17 kwietnia 2019

Medytacja to nic innego jak uważność, bycie tu i teraz, skupienie uwagi na oddechu, obserwacja umysłu i akceptacja pojawiających się myśli bez koncentrowania się na nich.
Nawet Barbie medytuje (filmik na FB),  co pozwala jej dobrze zacząć dzień, zdystansować się i lepiej radzić sobie ze stresami dnia codziennego.

Przy okazji o Barbie słów kilka – Dlaczego? Bo Barbie to najsłynniejsza lalka świata i wciąż źródło stresu wielu kobiet na całym świecie. A tematy związane ze stresem to nasza specjalność.

Jako mała dziewczynka oczywiście marzyłam o Barbie (towar luksusowy, z Pewexu), a gdy ją dostałam uwielbiałam się nią bawić.

Później pojawiła się u mnie krytyczna refleksja psychologa, że Barbie zrobiła na świecie wiele złego –„pomogła” wykreować kult piękna i młodości,  nierealny wizerunek kobiety,  doprowadzając miliony kobiet do olbrzymiej frustracji , stresu, kompleksów, obsesji ciała i zaburzeń odżywiania.
Jak do tego doszło? Według koncepcji symbolicznej perspektywy interakcjonistycznej Mead’a  lalki pełnią rolę kulturowych reprezentacji kobiecego ciała. To znaczy, że cechy lalek stają się dla dziewczynek pożądane oraz stanowią ideał własnego ciała, wpływając na samoocenę.

Dodatkowo lalki te na ogół utrwalały rolę kobiety jako tej, która ma tylko dobrze wyglądać i zajmować się domem, pozostawiając pracę zawodową i życie intelektualne Kenowi.

Firma Mattel nieco się zrehabilitowała w ostatnich latach, wprowadzając różnorodne Barbie, np. Barbie o z sylwetką przeciętnej kobiety, Barbie +size, czy Barbie o różnych kolorach skóry. A urealniona, „dorosła” Barbie (nazwana Barbarą) pracuje zawodowo.

Świat jest różnorodny i właśnie w tej różnorodności tkwi piękno. Każdy z nas jest inny, a przez to niezwykle ciekawy, i niech tak zostanie.

Udostepnij