Walking meetings

 

Poniedziałek – nowy tydzień czas zacząć …

Pierwszy dzień po weekendzie to często czas narad, spotkań zespołów, odpraw, telekonferencji … jak zwał tak zwał… to wszystko na ogół po to, by zapewnić efektywność –  podsumować dotychczasowe działania, zaplanować pracę na kolejne dni, wymienić się doświadczeniami, zmotywować do pracy.

A może by tak…. zorganizować takie spotkanie w formie spaceru? I to nie tylko wtedy, gdy nie ma dostępnej salki konferencyjnej

Tak zwane walking meetings ( inaczej walk and talk) to właśnie nic innego jak spotkania służbowe np. zespołu w formie spaceru.

Coraz częściej  praktykowane biznesie, dzięki wielu korzyściom, jakie przynoszą oraz dzięki popularyzowaniu takiej formy min. przez Marka Zuckerberga czy Baracka Obamę. Co ciekawe, już w szkole Arystotelesa wykłady i rozważania filozoficzne odbywały się podczas przechadzek, jest to więc opcja „stara jak świat”.

Ale po co?

Chodzone spotkanie poza biurem jest według mnie najprostszym i najtańszym na to poprawę wydajności w miejscu pracy i zdrowie pracowników.

Siedzimy nawet 10 godzin dziennie, w zamkniętych pomieszczeniach, w sztucznym środowisku biur, a później sklepów i domów. Taki tryb życia jest zdecydowanie niekorzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia, a w konsekwencji dla firmy, w której pracujemy.

Już Hipokrates wiedział, że „Spacer to najlepsze lekarstwo”.
Chodzenie przynosi nieocenione korzyści dla całego organizmu, zdrowia fizycznego i psychicznego.

Pozytywnie działa na układ sercowo – naczyniowy, mięśnie i stawy, dotlenia organizm, zwiększa odporność.

Łagodzi niepokoje i smutki, obniża poziom stresu. Zwiększa kreatywność. Spacer może być też formą medytacji i ćwiczenia uważności (więcej na ten temat innym razem).

O czym warto pamiętać organizując chodzone spotkanie?

Należy  uprzedzić pracowników, że będziecie spacerować – potrzebne będzie odpowiednie ubranie oraz obuwie, szpilki tym razem nie będą potrzebne
Warto spacerować w takim tempie,  by każdy czuł się komfortowo i mógł  bez zadyszki prowadzić swobodną konwersację.
Dobrą praktyką jest zapisywanie wniosków z każdego spotkania – w tym przypadku wygodniej będzie użyć dyktafonu w smartfonie.
Oczywiście  wszystkie pozostałe gadżety elektroniczne, smartfony, laptopy zostają w biurze.
Co do zasady, spotkania powinny być maksymalnie krótkie – w przypadku spotkań przechadzek śmiało można przymknąć na to oko i nie spoglądać nerwowo na zegarek.

Alternatywy

Jeśli z jakiegoś powodu wyjście na zewnątrz nie jest możliwe, alternatywą są stand – up meetings, czyli po prostu… spotkania na stojąco.

Odbywające się najlepiej w przestrzeni bez krzeseł, tak aby można było stanąć w kółku i widzieć siebie nawzajem. Dla osób wykonujących siedzącą pracę biurową, już nawet taka zmiana pozycji ciała będzie korzystna.

 

Udostepnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email