Walking meetings

 

Poniedziałek – nowy tydzień czas zacząć …

Pierwszy dzień po weekendzie to często czas narad, spotkań zespołów, odpraw, telekonferencji … jak zwał tak zwał… to wszystko na ogół po to, by zapewnić efektywność –  podsumować dotychczasowe działania, zaplanować pracę na kolejne dni, wymienić się doświadczeniami, zmotywować do pracy.

A może by tak…. zorganizować takie spotkanie w formie spaceru? I to nie tylko wtedy, gdy nie ma dostępnej salki konferencyjnej

Tak zwane walking meetings ( inaczej walk and talk) to właśnie nic innego jak spotkania służbowe np. zespołu w formie spaceru.

Coraz częściej  praktykowane biznesie, dzięki wielu korzyściom, jakie przynoszą oraz dzięki popularyzowaniu takiej formy min. przez Marka Zuckerberga czy Baracka Obamę. Co ciekawe, już w szkole Arystotelesa wykłady i rozważania filozoficzne odbywały się podczas przechadzek, jest to więc opcja „stara jak świat”.

Ale po co?

Chodzone spotkanie poza biurem jest według mnie najprostszym i najtańszym na to poprawę wydajności w miejscu pracy i zdrowie pracowników.

Siedzimy nawet 10 godzin dziennie, w zamkniętych pomieszczeniach, w sztucznym środowisku biur, a później sklepów i domów. Taki tryb życia jest zdecydowanie niekorzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia, a w konsekwencji dla firmy, w której pracujemy.

Już Hipokrates wiedział, że „Spacer to najlepsze lekarstwo”.
Chodzenie przynosi nieocenione korzyści dla całego organizmu, zdrowia fizycznego i psychicznego.

Pozytywnie działa na układ sercowo – naczyniowy, mięśnie i stawy, dotlenia organizm, zwiększa odporność.

Łagodzi niepokoje i smutki, obniża poziom stresu. Zwiększa kreatywność. Spacer może być też formą medytacji i ćwiczenia uważności (więcej na ten temat innym razem).

O czym warto pamiętać organizując chodzone spotkanie?

Należy  uprzedzić pracowników, że będziecie spacerować – potrzebne będzie odpowiednie ubranie oraz obuwie, szpilki tym razem nie będą potrzebne
Warto spacerować w takim tempie,  by każdy czuł się komfortowo i mógł  bez zadyszki prowadzić swobodną konwersację.
Dobrą praktyką jest zapisywanie wniosków z każdego spotkania – w tym przypadku wygodniej będzie użyć dyktafonu w smartfonie.
Oczywiście  wszystkie pozostałe gadżety elektroniczne, smartfony, laptopy zostają w biurze.
Co do zasady, spotkania powinny być maksymalnie krótkie – w przypadku spotkań przechadzek śmiało można przymknąć na to oko i nie spoglądać nerwowo na zegarek.

Alternatywy

Jeśli z jakiegoś powodu wyjście na zewnątrz nie jest możliwe, alternatywą są stand – up meetings, czyli po prostu… spotkania na stojąco.

Odbywające się najlepiej w przestrzeni bez krzeseł, tak aby można było stanąć w kółku i widzieć siebie nawzajem. Dla osób wykonujących siedzącą pracę biurową, już nawet taka zmiana pozycji ciała będzie korzystna.

 

Udostepnij