Blue Monday – czy aby na pewno?

Dziś trzeci poniedziałek stycznia, czyli Blue Monday, najbardziej przygnębiający dzień w roku…Czy aby na pewno?

 
Twórcą terminu i teorii Blue Monday jest psycholog Cliff Arnal. Opracował on wzór, na podstawie którego obliczył, że najbardziej przygnębiający dzień w roku przypada w trzeci poniedziałek stycznia. Psycholog wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne (krótki dzień, mało słońca), psychologiczne (rezygnacja z postanowień noworocznych) i ekonomiczne (trudności finansowe po wydatkach Świątecznych).
 
Uwaga! Wyznaczenie najbardziej depresyjnego dnia w roku nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych, także traktujmy Blue Monday z przymrużeniem oka.
Blue Monday spotkało się z falą krytyki, min. dlatego, że może działać jako samospełniające się proroctwo, a także bagatelizuje problem depresji, sprowadzając ją do chandry jednego dnia. W rezultacie Cliff Arnal od kilku lat prowadzi kampanię #stopbluemonday, przyznając, że teoria nie jest prawdą.
 
A my lubimy styczniowe poniedziałki!???
Jest tyle rzeczy, za które możemy być wdzięczni dzisiejszego dnia (i nie tylko)
Co ważne, wdzięczność, jak każda inna pozytywna emocja, wspiera nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Według badań wdzięczność powoduje min. poprawę snu, wzrost poczucia szczęścia, spokoju i poczucia własnej wartości, zmniejsza za to niepokój i depresję.
 
Warto też zauważyć dziś małe przyjemności.
Widok zimowego krajobrazu za oknem, dźwięk ulubionej muzyki, zapach porannej kawy, odczucie dotyku sierści zwierzaka, smak soczystej pomarańczy. 
Przyjemność czasu spędzonego z innymi, wspólnego śmiechu, pracy nad ambitnym projektem. 
Przyjemność przeciągania się, ziewania, drzemki
Tak naprawdę to tylko przykłady, bo ta lista nie ma końca.
Dobrego poniedziałku!???

Udostepnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email